Cümlenin Ögeleri (Tasarım Projesi)

Cümlenin Ögeleri (Tasarım Projesi)

 

Proje Alanı: Dil Bilgisi
Proje Türü: Araştırma ve Geliştirme Projeleri
Proje Amacı: Soyut bir olgu olan yabancı dil öğreniminde, cümlenin öğelerini zihnimizde doğru sıraya koymak zordur. Cümlenin öğelerini küçük fişler halinde yazıp somutlaştırmak görsel zekâyı destekleyecek ve öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Gerektiğinde kelimelerin yerlerini cırt cırtlı bir pano yardımıyla değiştirerek istediğimiz sayıda “olumlu-olumsuz ve soru?? cümle yapılarını elde etmek suretiyle pratik yapmak hem keyifli hem de zaman tasarrufu sağlayacaktır.
Proje Özeti:  

Cırt cırtlı şeritler sunta üzerine güçlü bir yapıştırıcı yardımıyla sabitlenmiş ve sunta(pano) çerçeveletilmiştir. Görseller bilgisayardan çıktı şeklinde alınıp mukavvalara yapıştırılıp şeffaf cilt ile kaplanmıştır. Kelime fişleri keçeli kalem ile Bristol kartonlara yazılarak ciltlenmiştir. Daha sonra fişlerin ve görsellerin arka yüzüne küçük parçacıklar halinde cırt cırt yapıştırılmıştır. Fişleri ve görselleri içine koymak üzere mukavvadan kutucuklar yapılıp elişi kağıdıyla kaplanmıştır.

Projede Elde Edilen Sonuç:  

Öğrenci grubuna uygulanan deney sonucunda öğrencilerin simplepast tense cümle yapısını daha hızlı öğrendikleri gözlemlenmiştir. Öğrencilerin birçoğu verilen olumlu bir cümleyi fişlerin yerlerini pratik bir şekilde değiştirmek suretiyle soru cümlesine çevirebilmiştir. Örneğin “make?? fiiliyle ilgili görsel resim panoya yapıştırıldığında öğrencilerin “Theymade a cake?? yada “Didtheymake a cake?? şeklinde tekrardan olumsuz ve soru yapısına dönüştürebildikleri görülmüştür.

Anahtar Kelimeler: cırt,ingilizce,simple,past,tense
 

Proje Danışmanı:

LAMİA YENİŞEHİRLİOĞLU
 

Proje Öğrencileri:

BÜŞRA AKGEDİK –

 

Cümlenin Ögeleri (Tasarım Projesi)bu yıl Tübitak projesi hazırlayan İngilizce Öğretmenlerimiz ve Öğrencilerimize fikir vermesi açısından hazırlanan tasarım projesidir. Projenin genel mantığını anlayıp projenin amacı,yöntemi vs gibi kategorileri sizler doldurabilirsiniz iyi çalışmalar dileriz. Proje Tübitak onaylı bir projedir.

Word dosyasını indirmek için Tıkla İndir.

Ekli dosyalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir