Ana Sayfa / Games / 5th Grade Games / İngilizce Dersinde Oynanabilecek Oyunlar Seti (Her Seviye İçin Oyunlar)

İngilizce Dersinde Oynanabilecek Oyunlar Seti (Her Seviye İçin Oyunlar)

1- DART Bu oyunumuz için mıknatıslı bir dart tahtasına ihtiyacınız var. Üzerinde çalışmak istediğiniz konuya ilişkin resimli kartlarınızı tahtaya yerleştirin ve her birine bir numara verin. Öğrencilerinizi 2 ya da 4 kişilik gruplara ayırın. Daha sonra örneğin, 3 numaralı resim nedir diye sorun. Öğrenci doğru kelimeyi söylerse puan kazanmak için dart tahtasını kullanabilir. Eğer öğrencilerinizin seviyesi biraz yüksekse cümle de kurdurabilirsiniz. Daha düşük seviyeli öğrencilerinizde kelimeyi söyleyip resmi işaret etmesini isteyebilirsiniz.

 

2- KOLAY- ZOR 20 tane resimli kart seçerek, onları zorluk ve kolaylık derecelerine göre ikiye bölün. 10 tane resimli kartlarınız kolay kelimelerden oluşabilir, diğer 10 tanesi ise öğrencilerinizin öğrenmesini istediğiniz daha yeni kelimelerden oluşabilir. Kartları öğrencilerinizin seviyesine göre kendiniz istediğiniz gibi seçip oluşturabilirsiniz, isterseniz kategorilerden seçebilir, isterseniz karışık da seçebilirsiniz. Her iki gruba da başlamadan 50 puan verin. Başlayan gruptan bir öğrenciye kolay mı zor mu gruptan bir kart istiyorsun diye sorun. Ayrıca sahip oldukları 50 puandan kaç puanı riske edeceklerini de sorun. Kolay resimli kart grubundan seçtikleri bir resimli karta karşı, 1 ile 5 arasında bir puan seçip riske edebilirler, zor kartlardan ise 5 ile 10 arasında bir puanı seçerek riske edebilirler. Bildikleri takdirde riske ettikleri puanı hanelerine yazdırma şansı yakalamış olacaklar, bilmediklerinde ise riske ettikleri puan kadar eksiye geçecekler. Düşük seviyedeki öğrencilerinizden kelimeyi söylemelerini isteyebilirsiniz. Daha ileri seviyedeki öğrencilerinizden ise kelimeyi söylemelerinden sonra cümle kurmalarını isteyebilirsiniz ya da siz o kelimeye dair bir soru sorabilirsiniz.

 

3- TAVSAN KADAR HIZLI MISIN?

Bu çalışma için sınıfınızın ortasında boş bir alan açmanız gerekiyor. Sınıfınızın düzenine göre, tahta ve sıraların arasındaki alanı da kullanabilirsiniz. En az 8-10 kelime kartı seçin. Alanın genişliğine göre, her bir kelime kartının etrafına tebeşirle bir daire çizin. Daire bir öğrencinin rahatlıkla iki ayağıyla ayakta durabileceği büyüklükte olmalı. Öncelikle kelimeleri bir kez, kısa bir şekilde tüm sınıfla birlikte tekrar edin. Her bir kelimeyi tekrar edip, üzerine kısa konuşup daha sonra daireyi çizip kelimeyi dairenin içine bırakabilirsiniz. Bütün kelimeleri bu şekilde yaptığınızda oyun öncesi kelimeleri öğrenmeleri daha kolay olacaktır, oyunla da pekiştireceklerdir.

Sınıfı 2 gruba ayırın ve 2 öğrenciye ( her gruptan 1 öğrenci)  kartlardan uzak bir yere geçmesini söyleyin. Kelimeyi sesli bir şekilde söyleyin. Resimli karta ilk ulaşıp bulan ve dairenin içinde zıplayan öğrenci grubuna 1 puan kazandırır.

Farklı bir şekilde kartları tahtaya ve sınıfın rahatlıkla ulaşılabilecek yerlerine de yapıştırabilirsiniz, örneğin tahtanın sağ ve sol tarafındaki, önü boş duvarlara. Öğrencilerinizin güvenle, kendilerine veya arkadaşlarına zarar vermeden kelime kartlarına doğru koşabilecekleri yerleri önceden belirleyebilirsiniz. Doğru kelimeye koşarak ilk dokunan kişi grubuna puan kazandırır.

 

4- BALIĞI DENİZE ULAŞTIR Her seviyeden ve yaştan öğrencinin büyük bir zevkle oynayacağı bir oyun. Bu oyuna başlamadan önce 2 gruba ayırdığınız öğrencilerinizden kendi grupları için bir balık resmi çizip boyamasını isteyebilirsiniz. Daha büyük öğrencilerinize de kendiniz iki tane balık resmi getirebilirsiniz. Tahtanın önüne mavi bir tebeşirle deniz/dalga çizin, bir kaç metre karşısına ise  bir çizgi çizin ve çizginin önüne balık resimlerini koyun, öğrencileriniz ise bu çizginin gerisinde beklesinler. Öğrencilerden birine bir resimli kart gösterin ve ne anlama geldiğini söylesin, cümle de kurdurabilirsiniz. Doğru cevap verdiğinde, yere eğilip balığı denize doğru bir kez güçlü bir şekilde üfleyebilir. Balığı ilk önce denize ulaştıran grup kazanan grup olur. Kelimeyi doğru bilmeyen öğrenci balığı üflemeden sırasını kendi grubundan bir arkadaşına verir.

 

 

5- LÜTFEN…….GETIR Resimli kartları sınıfın değişik yerlerine, öğrencilerinizin alabileceği yerlere yerleştirin. Öğrencilerinizden kartları toplamasını söyleyin. Elinizdeki kartların sayısına göre her bir öğrenci 2 ya da 3 kart alabilir diyebilirsiniz. Öğrenciler yerlerine oturduktan sonra resimli kartların kelimelerini söyleyip hangi öğrencideyse size getirip elinize vermesini söyleyin. Örneğin “Bana evi getirin” diyebilirsiniz. Seviyesi yüksek öğrencilerinizden cümle kurmalarını isteyebilirsiniz ya da o kelimeye dair bir soru sorabileceğiniz gibi, öğrenciden sınıftaki arkadaşlarından birine soru sormasını isteyebilirsiniz.

Öğrencilerin daha hareketli olmalarına elverdiği için, hem kelime öğrenmeyi kolaylaştıran bir aktivite, hem de motivasyonu ve konsantrasyonu artırıp, dersinizi sıradan olmaktan çıkaran bir çalışma.

 

 

6- BEN NEYİM? Hayvanlar, sebzeler, meyveler veya meslekler için uygulayabileceğiniz bir çalışma. Öğretmen elinde, öğrencilere göstermeden bir kart tutar ve öğrencilere bazı ipuçları verir. Örneğin, “Ben sarı rengindeyim, güçlüyüm ve uzun yelelerim var. ”  veya ‘8 tane bacağım var, koşabilirim, kimi türlerim zehirli olabilir, ağ örebilirim, sinek gibi küçük canlıları yerim’ gibi örnek cümlelerle aslan ve örümceği tahmin etmelerini bekleyebilirsiniz.  Bu çalışmayı öğrencilerinizi sınıfınızın sayısına göre, 2 ya da 3 gruba ayırarak da yapabilirsiniz. Bu durumda her gruptan bir öğrenci sırasıyla kendi grubuna doğru kelimeyi tahmin ettirmeye çalışmalı.

Hem kelime öğrenmeye hem de dinlemeye,  anlamaya ve soru sorma becerisini geliştirmeye yönelik bir çalışma.

 

 

 

 

7) RESMİ GÖSTER Resimli kartları sınıfın duvarlarına ve tahtaya asın. Öğrencilerinize sorduğunuz kelimeyi işaret parmaklarıyla göstermelerini isteyin. Özellikle yas grubu küçük çocuklarda uygulayabilirsiniz.

 

8) KELİMEYİ SESLİ TAKLİT ET Resimli kartı elinizde tutun ve ne olduğunu söyleyin, sonra çocuklardan onu canlandırmalarını isteyin. Örneğin araba gösterdiğinizde araba taklidi yapmalarını isteyin. Ya da elma gösterdiğinizde elma yeme taklidi yapabilirler. Daha sonra bir öğrenciyi tahtaya kaldırarak kelimeyi göstermesini ve arkadaşlarının taklit etmesini isteyin. Yiyecekleri, hayvanları, giysileri ve daha pek çok kategoride kelimeyi bu şekilde uygulayabilirsiniz. Taklit ederken çok eğleneceklerdir. Tam tersi şekilde siz kelimeyi taklit ederek onlardan kelimenin ne olduğunu söylemelerini isteyebiliriniz. Taklitlerinizle hem eğleneceklerdir hem de kelimeleri öğrenip hafızalarında tutmaları daha kolay olacaktır.

 

 

11 ) SÖYLENEN RESİMLİ KARTA DOĞRU YÜRÜ Resimli kartlarınızı sınıfın farklı yerlerine asın. Sınıfınızı iki gruba ayırın. Daha sonra örneğin hayvanlar konusunu çalıştıysanız, 1. gruba file doğru yürüyün, ikinci gruba da aslana doğru diyebilirsiniz. Çocukların sürekli oturarak, tekdüze öğrenmelerini önleyerek sınıf içinde hareket ederek öğrenmelerini kolaylaştıracak bir aktivite.

 

12 ) DOĞRU MU SÖYLÜYORUM YANLIŞ MI? Elinize aldığınız resimli kartla ilgili bir cümle kurun, doğru cümle kurduğunuzda öğrenciler tekrar ederler, yanlış bir cümle kurduğunuzda sessiz kalırlar. Örneğin bu bir mor domates diyebilirsiniz. Şaşıran öğrenciler oyundan çıkarlar. Bunu sadece kelimle bazında da uygulayabilirsiniz. Bu çalışmada yaratıcılığınızı kullanarak öğrencilerinizi eğlendirebilirsiniz.

 

13 )DUDAK OKUMA Elinize bir resimli kart alın ve sessizce ne olduğunu söyleyin, öğrenciler dudak hareketlerinizden ne olduğunu çıkarmaya çalışsınlar.

 

14 ) SORU SOR VE AKLIMDAKİ KELİMEYİ BUL Öğrencilerinizin seviyesine ve öğrendikleri kelimelere göre belirli sayıda resimli kartları tahtaya asın. İçinizden bir resimli kart seçin ve öğrencileriniz sordukları sorularla hangi kelime olduğunu tahmin etmeye çalışsınlar. Bu oyunu birazcık daha zorlaştırmak için kelimeleri bir kez tekrar ettikten sonra tahtadan indirebilirsiniz. Daha sonra tahtaya gelen öğrenci resimlere bir kez bakarak bir kelime seçsin ve arkadaşları sorular sorarak bulmaya çalışsınlar.

Bu etkinliği şu şekilde de uygulayabilirsiniz. Öğretmen göstermeden bir resimli kart seçer ve arkasına saklar, öğrenciler ise sorular sorarak ne olduğunu bulmaya çalışır. İleri düzeydeki öğrencileriniz ise daha çeşitli sorular sorabilirler.

Basit soru sorma becerisini geliştirmek için güzel bir çalışma. Öğrencilerinizi mümkün olduğunca çok soru sormaya teşvik edin. Bu etkinliği öğrencilerinizi gruplara ayırarak da uygulayabilirsiniz. En çok kelime bilen grup puan kazanır.

 

 

 

15 ) KELİMELERİ HATIRLA VE YAZ Öğrencilerinizi sayılarına göre gruplara ayırdıktan sonra 10-20 resimli kartı kısa süreliğine teker teker gösterin. Daha sonra süreyi başlatın ve gördükleri kelimeleri yazmalarını isteyin. Verilen sürede en çok kelime yazan grup kazanır. Bu çalışma bireysel olarak da uygulanabilir.

Kartları tahtaya da yerleştirebilirsiniz, kelimeleri bir kez tekrar edin ve hızlı bir şekilde kartları indirin. Daha sonra resimli kartların isimlerini söylemelerini ya da yazmalarını isteyebilirsiniz. Bu çalışmayı grup çalışması olarak da yapabilirsiniz.  En çok kelimeyi yazan ya da söyleyen gruba küçük bir ödül verebilirsiniz.

 

16) KELİMEYE GÖRE HAREKET ET Öğrencilerinizden daire olmalarını isteyin. Kelimelerden 4 kategori seçin. Örneğin, meyveler, taşıtlar, vücudumuz, renkler. Her bir kategoriye bir vücut hareketi belirleyin, örneğin bir renk söylediğinizde bulundukları yerde çömelsinler, bir meyve söylediğinizde kollarını kovuştursunlar, bir taşıt söylediğinizde bir kez bulundukları yerde zıplasınlar ve vücudumuza ait bir kelime söylediğinizde kollarını havaya kaldırsınlar. Şaşıran öğrenci çıkar. Son kalan öğrenci kazanır.

 

17 ) KELİMEYİ TAKLİT ET Öğrencilerinizi sayılarına göre iki ya da üç gruba ayırın. Gruplardan birine bir resimli kart gösterin ve onu arkadaşlarına konuşmadan taklit etmesini isteyin. Grup kelimeyi verilen sürede doğru tahmin ederse bir puan kazanır. En çok puanı olan grup da kazanmış olur.

 

18) GRUBUNUN KELİMESINI DUYUNCA AYAĞA KALK Sınıfınızı iki gruba ayırın. Her bir grup için, öğrencilerinizin yaş gruplarına göre 4, 6 ya da 8 kelime seçin. Birinci grubun kelimelerini tahtanın sağına, ikinci grubun kelimelerini ise tahtanın soluna yerleştirin. Söylediğiniz kelime kendi grubuna ait olan grup hızlı bir şekilde ayağa kalkmalı.  Kelimeleri karışık bir şekilde söyleyin.

 

19) HARFLERİ VÜCUDUNLA GÖSTER Sınıfınızı gruplara ayırın. Her bir gruba bir resimli kart verin, öne çıkan öğrenci kendi grup üyelerine elindeki resimli kartın kelimesinin harflerini sırasıyla vücudunu kullanarak yapmaya çalışmalı. Belli bir süre de belirleyebilirsiniz. En çok kelimeyi doğru bilen grup kazanan grup olur.

Bu etkinliği, sınıfınızı yine öğrencilerinizin sayısına göre iki gruba ayırıp farklı bir şekilde de uygulayabilirsiniz. Her bir gruba bir kelime verin. Grup üyelerinden her bir öğrenci bedeniyle bir harf olsun ve öğrenciler yan yana gelerek kelimeyi oluştursun.

 

20) KART KİMDE Bu çalışma için önceden bir müzik çalar hazırlayın. Öğrencilerinizden birbirlerine yakin durarak bir daire olmalarını isteyin. Ellerini arkalarına kovuşturmalarını isteyin. Dairenin ortasına da bir öğrenci alın. Müziği açın, müzik çalar çalmaz dairede arkasında elinde resimli kartı tutan öğrenci yanındakine verir. Siz müziği durduruncaya kadar resimli kart elden ele geçmeye devam eder. Müzik durduğu anda dairenin ortasındaki öğrencinin kartın hangi öğrencide olduğunu bulmak için 3 hakki vardır. Örneğin “kazak sende mi?” diye sorarak haklarını kullanır. Oyun elinde kart olan öğrenciyle devam eder. Her öğrenci değişiminde farklı kelimeler kullanabilirsiniz.

 

 

21 ) KELİMEYİ SÖYLE TOPU AT Bu çalışma için yumuşak küçük bir topa ihtiyacınız olacak. 8-10 tane resimli kartı tahtaya yerleştirin. Öğrencilerinizden daire olmalarını isteyin. Topu elinizde tutun ve resimli kartlardan birini söyler söylemez topu bir öğrenciye atın. O da ayni şekilde resimli kartlardan bir diğerini söyleyip topu başka bir arkadaşına atar. Tüm kelimeleri tekrar edinceye kadar oyuna devam edin.

 

 

22 ) KELİMEYİ VE YERİNİ SÖYLE Öğrencilerinizin daire olmasını sağlayın ya da daire olarak yere de oturabilirsiniz. Öğrencilerinizi İki gruba ayırın. Üç tane resimli ( seviyeye göre 4 ya da 5 kart da olabilir ) kartı açık bir şekilde öğrencilerinize gösterin. Kartlardaki kelimeleri söyleyin. Daha sonra kartları ters çevirin ve hızlı bir şekilde yerlerini değiştirin, bunu bir süre yapın. Daha sonra birinci gruptan bir öğrenciye kapalı kartlardan bir tanesinin ismini ve yerini söylemesini isteyin. Doğru bildiği takdirde resimli kartı grubuna kazandırmış olacak. Daha sonra diğer gruptan bir öğrenciyle oyun devam eder. Bütün öğrenciler bir kez denerler ve en çok resimli kartı olan grup kazanır.

Bu etkinlik şu şekilde de uygulanabilir: Öğrencilerinizin yaş gruplarına ve seviyelerine göre çeşitli sayıda resimli kartlarınızı tahtaya asın, önce kelimelerin ne olduğuna dair kısa sohbet edebilirsiniz. Daha sonra öğrencilerinizden gözlerini kapamalarını isteyin ve resimli kartlardan birinin yerini değiştirin ve onlardan hangi kelimelerin yerlerini değiştirdiğinizi bulmalarını isteyin. Ya da kartlardan birini kaldırıp hangi kartın olmadığını sorabilirsiniz.

 

 

23 )BİNGO Bu çalışma için 10 ya da 15 resimli kart kullanın. Kartları tahtaya yapıştırın ve her birinin ne olduğunu söyleyin, kelimeleri söylerken, kelimeler hakkında küçük sohbetler de yapabilirsiniz. Her bir öğrenci bir kâğıt üzerine, 6 kareden oluşan bir grafik kâğıdı çizsin. Seçtikleri kelimeleri karelere yazsınlar, tek bir kareye bir kelime yazabilirler. Kelimeleri doğru yazdıklarından emin olmak için siz de kelimeleri tahtaya yazabilirsiniz. Çocuklar hazır olduklarında kartları tahtadan kaldırıp karıştırın ve sırasıyla kelimeleri söyleyin. Öğrenciler kendi yazdıkları kelimeleri söylediğinizde kelimenin yanına bir çarpı işareti koyarlar. Altı kareyi ilk tamamlayan öğrenciler kazanırlar.

 

24 ) UYMAYAN KARTI BUL 4 resimli kartı tahtaya yerleştirin ve uymayan kelimeyi bulmalarını isteyin. Örneğin, elma, muz, pizza, armut.

 

25) RESİMLERİ ALFABETİK SIRAYA KOY Bu çalışma kalabalık sınıflarda grup çalışması olarak yapılabilir. Daha az sayıda öğrencileriniz varsa bireysel bir çalışma halinde de yapabilirsiniz. Öğrenciler gruplara ayrılır. Her bir gruba farklı kategorilerden seçilmiş kelime kartları verilir. En az sekiz tane olması tavsiye edilir. Öğrencilerden grup olarak kelimeleri alfabetik sıraya koymalarını isteyin. İlk olarak doğru sıraya koyan grup kazanır.

26 Şişeyi çevir

Öğrencilerinizi gruplara ayırın. Masanın üzerinde kelime kategorilerinin resimlerinden bir daire oluşturun ve ortaya plastik bir şişe koyun. Her gruptan bir öğrenci şişeyi çevirir. Hangi kelime kategorisi gelirse o kategoriden yer alan kelimeleri kullanarak istediğiniz gibi ister, konuşma, ister yazma etkinliği yapabilirsiniz. Kategoriden en fazla kelimeyi kullanan kazanan grup olur. Örneğin seviyesi düşük olan öğrenciler sadece kelime isimlerini söylerken, seviyesi orta düzeyde olanlar o kategoriden buldukları kelimelerle cümle kurabilirler. Seviyesi daha ilerde olan öğrencilerinizden ise buldukları kelimeleri karakterlere büründürerek bir hikâye yazabilir ya da anlatabilirler.

 

27 RESİMLERDEN HİKÂYE YAZ YA DA ANLAT Öğrencilerinizi gruplara ayırın, her bir gruba en az 5 kelime kartı dağıtın. Dağıttığınız kelime kartlarının içerik olarak farklı kelime kategorilerinden seçilmiş olmasına özen gösterin.  Zira bu şekilde öğrencileriniz hayal dünyalarını kullanarak daha yaratıcı olabileceklerdir.  Daha sonra her bir grup kendi arasında tartışarak ve kendilerine verilen kelimeleri kullanarak en az 20 cümleden oluşan bir hikaye yazsınlar. Cümle sayısını öğrencilerinizin seviyesine göre de belirleyebilirsiniz. Yaşça daha küçük çocuklardan konuşarak anlatmalarını isteyebilirsiniz.

? (İSİM DÜŞÜN) 28 KELİMEN UYUYOR MU? Öğrencilerinizi sınıf sayısına göre gruplara ayırın. Farklı kelime kategorilerinden resimli kartlar verin. Daha sonra bir cümle kurun ya da bir kelime söyleyin. Örneğin ‘Şu anda karnım çok aç.’ Dediğinizde gruplarında bir meyve, sebze ya da yemek ismi olan grup kartı göstererek grubuna bir puan kazandırır. Kelime olarak örneğin anne dediğinizde, öğrencileriniz ellerindeki kelimeleri anne kelimesine bağlamak için, dili kullanmaya daha çok çaba göstereceklerdir.

29 GÖR VE YAZ Öğrencilerinize resimli kartı gösterin ve yazmalarını isteyin. Seviyelerine göre cümle de kurmalarını isteyebilirsiniz. En çok doğru kelime ya da cümle yazan öğrenciye küçük bir ödül de verebilirsiniz.

30 CEVAP VER Öğrencilerinizi gruplara ayırın. Tahtaya farklı kategorilerden seçilmiş en az 10 kelime kartlarını yapıştırın. Daha sonra gruplara sırasıyla o kelimelerden birine dair bir soru sorun. Örneğin ‘Evde kullandığımız bir eşya nedir?’ diye sorabilirsiniz. Doğru kelimeyi bilmeleri halinde grup bir puan kazanır. Seviyesi daha ilerde olan öğrencileriniz, bildikleri doğru kelimeyle beraber tahtada olan başka bir kelimeyi de kullanarak bir cümle kurabilirler. En fazla doğru kelimeyi bilen grup kazanan grup olur.

 

31 HADİ BANA SORU SOR Öğrencilerinize daire olmalarını söyleyin ya da sınıfınızın düzenine göre iki ayrı gruba da ayırabilirisiniz. Bu çalışmada öğrenciler arkadaşlarının ellerinde hangi kelime kartı olduğunu görebilirlerse birbirlerine daha rahat soru sorabilirler ya da bir direktif verebilirler. Öğrencilerinizin her biri kendisine bir kelime kartı seçsin, etkinliğin daha eğlenceli olabilmesi için öğrenciler birbirlerine soru yöneltirken örneğin ‘Domates hanım, ya da Kedi bey’ diye hitap ederek soru sorsunlar. Örneğin bir öğrenci, elinde domates kelime kartı bulunan öğrenciye ‘Domates hanım siz daha çok hangi mevsimde yetişirsiniz? Ya da ‘İnsanlar sizi hangi yemeklerde kullanırlar? gibi sorular yöneltebilirler. Elinde domates kartı olan öğrenci bu soruyu cevaplar. Sırasıyla öğrenciler arkadaşlarına çeşitli sorular sorarlar. Daha ileri seviyedeki öğrencilerinizden daha farklı sorular sormalarını isteyebilirsiniz. Ellerinde kelime kartı olan öğrenciler de daha detaylı bilgiler verebilirler. Örneğin elinde itfaiyeci kelime kartı olan öğrenciye arkadaşı: ‘İtfaiyeci olmanın güzel ve zor tarafları nedir?’ diye sorabilir.

32 SENDE VAR MI? Öğrencilerinizi gruplara ayırın. Farklı kategorilerden belli sayıda kelimeleri karıştırın ve her bir öğrenciye 4 kart dağıtın. Kalan kartları kapalı bir şekilde masanın üzerine koyun. Bu etkinlikte amaç aynı kategoriden kelimeleri bulup masaya koymak ve elindeki kartları eşleştirerek bitirmeye çalışmaktır. (Örneğin ev eşyaları kategorisinden masa ve vazo kelimelerini bulan öğrenci bu kartları masaya koyabilir.) Başlayan öğrenci ihtiyacı olan kelimeyi arkadaşlarına sorar. Elinde o kelime kartı olan öğrenci kartı arkadaşına verir. Eğer hiç kimsenin elinde o kelime yok ise soran öğrenci yerden bir kart çeker ve oyun bu şekilde devam eder.

 

33 KELİMEYİ ÇİZ Seviyesi daha düşük olan öğrencilerinizle uygulayabileceğiniz bir çalışma. Önce kelimeyi söyleyin ve öğrencileriniz o kelimenin resmini çizsinler. Daha sonra öğrencilerinize kelime kartlarını gösterin ve kelimelere dair sorular sorarak onları konuşturmaya çalışın.

34 BİL BAKALIM BEN NE YAPIYORUM Öğrencilerinizi sınıf sayısına göre iki ya da daha fazla gruplara ayırın. Kelime kartlarını kategorilerine göre torbalara koyun. Her torbada bir kelime grubu olmalı. Örneğin bir torbanın içine fiilleri, diğer torbanın içine de sıfatlardan oluşan kelime kartlarını koyabilirsiniz. Tahtaya kalkan öğrenci istediği iki torbadan bir kelime kartı çeker. Öğrencinin iki karttaki kelimeleri grup arkadaşlarına göstermeden verilen sürede anlatması beklenir. Kelimeleri farklı şekillerde anlatabilir. Beden dilliyle anlatabilir, tahtaya çizerek anlatabilir ya da örnek cümlelerle konuşarak anlatabilir. Örneğin torbalardan üzgün ve koşmak kelime kartlarını çeken öğrenci, üzgün bir şekilde koşmayı canlandırdığında herkes çok eğlenecektir.

 

35 İSABET Bu etkinlik için yumuşak ve çok büyük olmayan bir topa ihtiyacınız var. Öğretmek istediğiniz kelime kartlarını tahtanın ve duvarın çeşitli yerlerine asın. Tahtanın karşısına belli bir mesafeden tebeşirle yere bir çizgi çizin. Öğrencilerinizi iki gruba ayırdıktan sonra sırasıyla her gruptan bir öğrenci çizgide durarak elindeki topu istediği kelime kartının üzerine isabet ettirmeye çalışsın. İsabet ettirebildiğinde o kelime kartı ile bir cümle kurmasını isteyebilirsiniz ya da siz bir soru yöneltebilirsiniz. Doğru cevaptan sonra grubu bir puan kazanır. Kelime kartlarına isabet ettirebilme güçlüğüne göre önceden farklı puanlar da belirleyebilirsiniz. Örneğin tahtanın tam ortasında olan bir kelimeyi, öğrenci tam karşısında olduğu için isabet ettirme şansı yüksek olduğundan 5 puan verebilirsiniz. Ama tahtaya uzak bir yerde, duvarda olan bir kelimeye isabet ettirebilme ve doğru bilme sonucunda 10 puan verebilirsiniz.

 

36 KATEGORİNİ BUL Öğrencilerinizin sayısına göre farklı kategorilerden kelimeleri öğrencilere dağıtın. Örneğin sınıf mevcudunuz 15 kişiyse 5 kategoriden 3’er kelime seçebilirsiniz. Her bir öğrencide bir kart olmalı. Daha sonra herkes ayağa kalkıp sınıfın içinde dolaşarak kendi kategorisinden olan kelimeleri bulmaya çalışsın. Çalışmanın devamı olarak, birbirini bulan öğrenciler o kelimelerle cümle kurabilir. Ya da kelimelere dair arkadaşlarına bilgi verebilirler. Örneğin ‘Bizim kelime kartlarımız, doktor, öğretmen ve müzisyen’ deyip bu meslek grupları hakkında konuşup arkadaşlarına bilgiler verebilirler.

37 BUL DİNLE VE ANLAT Bu etkinlik için önceden bir müzik çaları sınıfınıza getirmeyi unutmayın. Meslekler, fiiller, sıfatlar, sporlar ve hava durumu kelimeleri için rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir çalışma.  Öğrencilerin her biri seçtiğiniz kategorilerden herhangi birinden, bir kelime kartı alır. Kelime kartının ne olduğunu görmeden almaları daha iyi olacaktır. Bu yüzden kelime kartlarını dilerseniz bir torbaya da koyabilirsiniz. Daha sonra öğrencilerinizin sevebileceği bir şarkıyı çalın. Müzik çalar çalmaz öğrenciler sınıf içinde dolaşarak kendilerine bir eş seçerler. Herkes kendisine bir eş seçtikten sonra müziği durdurun. Öğrenciler seçtikleri eşlerine ellerindeki kelime kartlarına dair soru sorarlar. Amaç her bir öğrencinin elindeki kelime kartına dair arkadaşına bir şeyler anlatması ve arkadaşının da iyi bir şekilde dinleyerek, kendisine anlatılanları tüm sınıfa anlatması. Burada öğrenciler ellerindeki kelime kartına dair akıllarına gelenleri anlatarak konuşmaları yönünde teşvik edilmeli. Örneğin elinde mutlu kelime kartı olan bir öğrenci arkadaşına kendisini en çok nelerin mutlu ettiğini anlatabilir. Ya da elinde yüzmek kelime kartı olan bir öğrenci yüzmeye dair bir anısını veya ilk yüzüş anını anlatabilir.

38 Öğrenciler dair olurlar. Dairenin ortasına bir sandalye koyun ve üzerine çalışmak istediğiniz kelime kartlarını koyun. Öğrencilerinizin sayısına ve seviyelerine göre kelime sayısını kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin meyveler ve sebzeleri çalışıyorsanız, başlayan öğrenci en üstten bir kelime kartı alarak, şöyle söylesin: ‘Bugün pazara gittim ve elma aldım.’ Diyerek kelime kartını yanındaki arkadaşına versin. Bir sonraki öğrenci de sandalyenin üzerinden bir kelime kartı daha alarak oyunu devam ettirsin. ‘Bugün pazara gittim, elma ve patates aldım’. Oyun bütün öğrenciler bir kelime kartı çekinceye kadar devam eder.  Şaşıran öğrenci elenir. Bütün kelimeleri doğru bir sırayla söyleyebilen son öğrenci kazanan öğrenci olur. Bu etkinliği pek çok kelime kategorisinde uygulayabilirsiniz. Örneğin meslekleri çalışırken, ‘ben büyüyünce doktor olacağım’ diyerek başlanabilir. Sırası gelen öğrenci bir başka mesleği cümlesine ekleyerek devam eder.

39 DİNLE VE ÇİZ İlkini siz öğretmen olarak örnek teşkil etmesi açısından yapabilirsiniz. Bir kelime kartı alın elinize ve öğrencilerinize göstermeden tasvir edin. Siz tasvir ettikçe öğrencileriniz onu çizmeye çalışsınlar. Örneğin bu yuvarlaktır, kırmızı ve yeşil renginde olabilir. Tadı tatlı ve ekşi olabilir diyerek elmayı çizdirebilirsiniz. Sizden sonra bir öğrenci tahtaya gelerek bir kelime kartı çeker ve arkadaşlarına anlatarak o kelime kartını çizdirmeye çalışır.

40 KARTI BİL VE AL Öğrencilerinizi gruplara ayırın. Kartların resimli yüzleri çevirin ve üst üste koyun. Sırasıyla öğrenciler en üstteki kartı alıp ne olduğunu söylesin ve bildiği takdirde kelime kartını alabilir. BU şekilde en çok kelime kartı olan öğrenci kazanır. Seviyesi daha ilerde olan öğrencileriniz cümle kurabilirler ya da siz onlara bir soru yöneltebilirsiniz.

41 NE KADAR HIZLISIN Elinizde öğrencilerinize öğretmek istediğiniz kelime kartlarını tutun. Öğrencilerinizi iki gruba ayırın. Her gruptan iki öğrenci sırasıyla karşınıza gelsin. Onlara bir resimli kart gösterin, hızlı bir şekilde ne olduğunu söyleyen öğrenci grubuna kelime kartını kazandırır.

www.ingilizcekampus.com

İngilizce Dersinde Oynanabilecek Oyunlar Seti (Her Seviye İçin Oyunlar) günceldir. Word dosyasını indirmek için Tıkla İndir.