Ana Sayfa / Genel / 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı günceldir. Word dosyasını indirmek için          Tıkla İndir.

 

KONUŞMA METNİ

Sayın müdürüm, Sayın muhtarım, kıymetli misafirler, Sevgili Öğrenciler ve Değerli meslektaşlarım

Türkiye Cumhuriyeti ve bizler için çok önemli bir güne ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Doksan yedi yıl önce bu gün, Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atan, gazi meclisin  açılışını  ve çocuklarımızın bayramını kutluyoruz .

Milli şairimizin dediği gibi;

Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz,

Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz!

İşte bu düşünce çerçevesinde Mustafa Kemal Atatürk Milli Birlik ve Beraberlik içinde olduğumuzda düşmanı yenebileceğimize inanıyordu. Halkı işgallere karşı bilinçlendirmek, milli birliği sağlamak ve güçlendirmek için İstiklal Mücadelesini 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlatarak Amasya, Erzurum ve Sivas’ta, düşmandan nasıl kurtulacağımızı Türk halkına anlattı. ‘’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’’.dedi. Hal böyle iken bir meclisin gerekli olduğu artık anlaşılmıştı.

23 Nisan 1920’de, vatanın her yerinden gelen temsilcilerle Türkiye Büyük Millet Meclisi Ankara’da açıldı. Bu meclis önemli kararlara imza atarak, yurdumuzun işgalden kurtarılmasında önemli görevler üstlenmiştir.

İşte Türk Milleti için bu kadar önemli olan 23 Nisan tarihi, Atatürk tarafından Türk çocuklarına bayram olarak hediye edilmiştir. 1979 yılından itibaren de dünyanın tek çocuk bayramı olan 23 Nisanımızı tüm dünya çocuklarıyla kutluyoruz.

Sevgili veliler; bizler bu toprakları atalarımızdan emanet aldık ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza bu emaneti vereceğiz. Bu bilinç içerisinde çocuklarımızı bu şuur ile yetiştirmeye mecburuz. Unutmayalım ki onlar geleceğimizin teminatı olduğu kadar bu ülkenin de gerçek sahipleridir.

Sevgili çocuklar, siz dünyanın en seçkin coğrafyasının çocuklarısınız. Sizler adına bayramı olan yüce bir milletin gelecek umudusunuz. Vatanınızı anneniz gibi biliniz umudunuz, sevginiz, düşleriniz büyük olsun. Hep iyiyi hep güzeli düşününüz. Unutmayınız ki sizler uğruna can verip vatan kuran bir neslin torunlarısınız.

Sözlerime son verirken vatan ve namus uğruna can siper eden yüce gönüllü kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Hepinizin bayramını en içten duygularla kutlar, sevgi ve saygılar sunarım.
 

Ahmet Taştan

www.ingilizcekampus.com