Ana Sayfa / Genel / 1-7 Mart Girişimcilik Haftası

1-7 Mart Girişimcilik Haftası

1-7 Mart Girişimcilik Haftası günceldir. Word dosyasını indirmek için Tıkla İndir.

 

GİRİŞİMCİLİK HAFTASI

 

(Mart’ın ilk haftası)

 

Sevgili arkadaşlar!

İnsanlarla çabuk tanışan, kaynaşan kişilere biliyorsunuz “çok girişken biri” diyoruz. Herkesin girişken olmasını istiyoruz. Günümüzde girişimci olmak çok önem kazandı. Artık Mart ayının ilk haftasını girişimcilik haftası olarak kutluyoruz. O halde girişimcilik nedir? Açıklamaya çalışalım.

 

Bir işe başlamaya girişim, bir işi yapmaya girişen, bundan çekinmeyen kişiye girişimci diyoruz. Girişimcilik ise, girişimde bulunma, girişimci olma durumudur.

 

Eğer girişimci insanlar olmasaydı, dünyamız bugünkü gibi gelişemezdi. Birçok insan iş bulamaz, para kazanıp ailesine bakamazdı. Zira girişimci olmayan insanlar kazandıkları paraları altına, dövize, bankalara yatırıp oradan gelecek faiz ve değerlerle paralarına para katmayı hedefliyorlar. Bu insanların kendilerinden başkalarına faydaları yoktur. Ama girişimci insanlar, her kuruş paralarını(hatta borçlanarak) fabrika, holding, sanayi kuruluşları gibi büyük iş yerleri açarak değerlendirip, binlerce insanın oralardan ekmek parası kazanmalarına sebep oluyorlar. Hem de ülkemizin kalkınmasına çok büyük katkı sağlıyorlar.

 

Ekonomik gücü yüksek, işsizliğin olmadığı, ülkelerde insanlar mutlu yaşadıkları için suç işlemezler. Ülkemizin de böyle bir ülke olmasına çalışıyoruz. Bu nedenle ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan girişimci insanlarımızı tebrik ediyor, ileride sizlerin de insanlığa hizmet eden birer girişimci insan olmanızı diliyorum. Girişimcilik haftanız kutlu olsun!

 

 

ÖZLÜ SÖZLER

 

  • Cesaret silahtan üstündür.
  • Korkakların kendine de başkalarına da bir faydası olmaz.
  • Bencillik en kötü huydur.
  • İnsanlığa hizmet edenin sırtı yere gelmez.
  • İşleyen demir pas tutmaz.
  • Faiz haram, çalışmak ibadettir.

 

 

 

GİRİŞİMCİLİK

 

Simit ile başladı,

Bir anda fırın açtı.

Sığmadı küçük şehre,

Büyük şehre kaçtı.

 

Duydum holding kurmuş,

Çalıştığım fabrika onunmuş,

Adam çok zengin olmuş,

İş verdi para saçtı.

 

İnsan bir yerden başlamalı,

Her taşın altını yoklamalı,

Başladığı yerde kalmamalı,

Girişimcilik ufkumu açtı.

 

İsmail SAĞIR