8-14 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası

8-14 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası günceldir. Word dosyasını indimek için Tıkla İndir.

 

 ENERJİ TASARRUFU HAFTASI

KUTLAMA PROGRAMI

 

 

 

 

 1. Açılış.
 2. Enerji tasarrufu haftası  konuşması (Ümmü Üaşlıca 4/A)
 3. Aydınlatmada enerji tasarrufu için dikkat edilmesi gereken hususlar (Pakize Sarı 4/A)
 4. Su tasarrufu için dikkat edilmesi  gereken hususlar (Huriye Ak 4/B)
 5. Tasarruf ne güzeldir (Hilmi Korkmaz 4/B)
 6. Tasarruf ve tutumluluk (Muharrem Akkaya 3/A)
 1. Suyumuzu güzel kullanmak gerek (Esma Öztürk 3/A)
 2. Enerji ve tasarrufu (Elif Keskinkaya 3/B)
 3. Hafta ile ilgili güzel sözler (Furkan Kiraz 3/B)

 

 

 

 

 

 

 

 

İsmail Hakkı Uğurli

Sınıf öğretmeni

 

 

 

 

 

 

Uygundur

09/01/2020

Uzm.Öğrt.Cengiz Sarıkoç

Okul Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Enerji Tasarrufu Haftası  Konuşması

 

Sayın müdürüm, Değerli Öğretmenlerim, Sevgili Öğrenci Arkadaşlarım,

Yaşantımızın en önemli unsurlarından biri enerjidir. Enerji, iş yapabilme gücüne denir. Günlük yaşantımızda kullandığımız başlıca enerji kaynakları, elektrik, su, doğalgaz, petrol, kömür ve güneştir. Bu enerji kaynaklarının akılcı, israf edilmeden, gerektiği kadar ve verimli kullanılması için ve bu bilincin yaygınlaşması adına her yıl ocak ayının 2. haftası “Enerji Tasarrufu Haftası” olarak kutlanır.

 

Enerji kaynakları hayatımızda önemli bir yer tutar. Özellikle elektrik enerjisi ile evlerimizdeki buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon gibi elektrikli aletleri çalıştırırız. İşyerlerindeki makineler elektrik enerjisi ile çalışır. Su ile temizliğimizi yaparız. Doğalgaz ile şofben, ocak ve kombilerimizi çalıştırır, petrol ile araçlarımızı kullanırız. Bu kaynaklar zamanla azalmaktadır ve tükenmektedir. Bu kaynakların azalması ve israf edilerek gereksiz kullanılması ülkemize, dolayısıyla bizlere büyük zarar vermektedir. Ülkemizin ve bizlerin zarar görmemesi için bu kaynakların verimli ve tutumlu bir şekilde kullanılması şarttır.

 

Bu haftanın hayatınıza yeniden yön vermeniz açısından verimli olmasını diliyorum. Unutmayalım ki yapacağınız enerji tasarrufu kendi cebinizde parasal tasarruf sağlayacağı gibi ülke ekonomisine de büyük katkılar kazandıracaktır. Saygılarımla.Enerjiniz bol olsun.

 

Ümmü Daşlıca

4/A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu İçin Dikkat edilmesi gereken hususlar

 1. Bir akkor lamba, kompakt flüoresan lamba ile değiştirildiğinde, %80 kadar aydınlatma maliyeti azalır.2. Odadan ayrılırken lambalar kapatılmalıdır. Aile bireylerinin odadan ayrılırken lambaları kapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır.
 2. Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalıdır. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmelidir. Pencere yakınına bir masa ve sandalye yerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir.4. Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalıdır. Aydınlatma sistemlerinin bakımları yapıldığında daha verimli olarak çalışırlar. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır. Tozlanan armatür ışığın %50’sini yayar, %50’sini yutar. Bunları temiz tutmakla daha fazla enerji harcamadan aydınlatma miktarı arttırılabilir. Tüm lambaların ışık çıktıları zamanla azalır. Işık çıktıları azalan yani verimleri düşen lambaların değiştirilmesi gerekir.5. Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyanmalı, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renk seçilmelidir.
 3. Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanmak daha verimli bir aydınlatma sağlar.

7.Sınıflarda özellikle teneffüslerde lambaların ne olursa olsun kapatılması da çok önemlidir.

 1. Okul koridorlarındaki lambaların gereksiz yere yakılmaması, derse girildiğinde mutlaka kapatılması okulumuzdaki aydınlatma giderlerini düşürecektir.

 

PAKİZE SARI

4/A

 

 

 

 

 

Su Tasarrufu İçin Dikkat Edilmesi  Gereken Hususlar

 • Sebze meyveleri elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkarsanız çok daha az su tüketirsiniz.
 • Bulaşıkları elde değil makinede yıkayın. Dört kişilik bir aile günlük bulaşığını elde yıkarsa, ortalama 100 litre su harcanır. Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26-40 ton su tasarrufu demektir.
 • Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın. Kullanılmadığı halde açık bırakılan su harcaması, yılda kişi başına ortalama 12 tondur.
 • Daha kısa duş alın. 5 dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 litre su harcanır. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yaklaşık 18 ton suyu kurtarır.
 • Sifonu gereksiz yere çekmeyin. Dört kişilik bir ailenin fertleri günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcamış olur.
 • Muslukların su kaçırmadığından emin olun, gerekirse de tamir ettirin. Saniyede bir damla damlayan musluk, yılda 1 ton su harcar.
 • Su kaçaklarını engelleyin. Ev ya da apartmanınızdaki su borularını yenileriyle değiştirin ya da tamir ettirin. Eski tip borular tonlarca su kaybına neden olur.
 • Çamaşır makinesini ekonomik kullanın. Tek bir çalıştırmada yaklaşık 176 litre su harcayan çamaşır makinesi haftada bir kez bile az kullanılsa, yılda 9 ton su tasarruf edilir.

 

 

HURİYE AK

4/B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TASARRUF NE GÜZELDİR

Haydi koş, bir, iki, üç…
Gereksiz yanan ampuller,
İsraf etmeyin enerjiyi diyor.
Onu yeniden sağlamak güç…

Bak, musluk ağlıyor,
Tamir et beni diyor.
Ah, çöp kutusundaki bayat ekmekler
Fırında kalsaydım, diyor.

Kış geldi yine, pencereler
Elden geçmeli bir bir.
Gereksiz ısı kaybı nedir?
Anlattı öğretmenimiz teker teker.

Çabuk tükeniyor petrol zenginliğimiz.
Petrol demek, döviz demek.
Tüm ulusa karşı ödevimiz
Enerji tasarrufu için seslenmek.

 

 

 

 

HİLMİ KORKMAZ

4/B